עסק מצליח עו"ד בענייני עבודה

הגנה על זכויות המעסיקים והימנעות מתביעות – ע”וד בענייני עבודה

עורך דין בענייני עבודה

לשמירה על אינטרס העסק בצורה חוקית ושוויונית לעובדים ולעסק!

הגנה משפטית למעסיקים לא מתחילה מתביעות, הגנה משפטית טובה היא הגנה שמונעת תביעות ובכך יוצרת לכם שקט נפשי וחיסכון בזמן בעת התעסקות עם עימותים מיותרים עם עובדים.

רבים מהמעסיקים פונים אלינו אחרי שעשו את כל השגיאות האפשריות, ולפיכך, הם מפסידים עשרות ואף מאות אלפי שקלים. במקום להוציא רק כמה אלפי שקלים בודדים על ליווי וייעוץ משפטי מקצועי, ולא ליפול לטעויות.

עו"ד מרגלית בוטרמן יודעת להוציא בעלי עסקים מצרה במקרה של תביעה, או לדרוש את צדקתם בבתי משפט. אך עיקר המומחיות של עו"ד לעינייני עבודה מרגלית בוטרמן הוא ללוות בעלי עסקים – לערוך חוזה העסקה מקצועי, העונה על דרישות החוק, ומתמודד עם אתגרי חקיקת המגן באופן שיכול גם ליצור לכם חיסכון של אלפי שקלים בשנה על שכר העובדים. וכן לסייע לכם במציאת פתרונות מעשיים במקרים של תקלות.

שירותים משפטיים ללא התחייבות

כלים משפטיים ומקצועיים מעו"ד בענייני עבודה

תמונת עם ברקוד להצטרפות לקבוצת וואטסאפ של עו"ד מרגלית בוטרמן - חיסכון לעסקים

קבוצת וואטסאפ - חסכון לעסקים

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ השקטה של עו"ד מרגלית בוטרמן - חסכון לעסקים. קבלו מידע עדכני ומעשיר. בכל יום חמישי האחרון של כל חודש הקבוצה פתוחה לשאלות וייעוץ מעו"ד בוטרמן
תמונה של תוכן העניינים של המדריך למעסיק שנכתב על ידי עורכת הדין מרגלית בוטרמן

המדריך למעסיק

עו"ד מרגלית בוטרמן אשר מתמחמה בדיני עבודה הכינה עבור בעלי עסקים מדריך משפטי אשר מפרט את הזוכיות והחובות של כל עסק כלפי עובדיו.
חוזה עבודה מורחב

חוזה עבודה מורחב בעלות של 299 ש"ח בלבד!

רוצה להימנע מתביעות עתק, כנסות וסכסוכים מיותרים ופגיעה בשמך ובשם העסק? חוזה עבודה מקצועי יעניק לך את ההגנה המשפטית הדרושה וימנע ממך כאבי ראש מיותרים בעיקר ישמור שהכסף ילך לפיתוח העסק ולא לתביעות. לא כדאי להסתכן! יש לרכוש חוזה עבודה מעורכת דין מנוסה ב299 ש"ח בלבד על מנת להבטיח שקט נפשי!
הימנע מתביעות משפטיות.
אפשר לעצמך לישון בשקט, ולחסוך ממך תביעות משפטיות בעתיד!

הודעה על תנאים או הסכם עבודה בכתב

כמעסיק, אתה מחויב על פי חוק להודיע לעובד בתוך 30 ימים על תנאי העסקתו. הפרה של חובת ההודעה על תנאי העסקה יכולה לזכות את העובד בפיצוי כספי של עד 15,000 ש"ח.ובנוסף קנס כספי בגין הפרת חובותיך כמעסיק, שעלולה לעלות גם עשרות אלפי ש"ח.

חוזה עבודה נכון לא רק מגן על הזכויות של העובד, אלא גם על הזכות שלך כמעסיק. חוזה עבודה מגדיר את תנאי ההעסקה של העובד, כולל שכר, שעות עבודה, ימי חופשה ועוד. חוזה עבודה תקין יכול לסייע לך במקרים הבאים:

אם העובד מסרב לעבוד לפי תנאי החוזה, אתה יכול לפטר אותו מבלי לחשוש מתביעה.
אם העובד מגיש תביעת דמי עבודה, החוזה יכול לספק לך הגנה משפטית.
אם העובד מפוטר, החוזה יכול לעזור לך לקבוע את גובה הפיצויים שהוא זכאי להם.

ביעוץ עם מעסיקים שונים, הצלחתי לחסוך להם גם עשרות אלפי ש"ח בשנה על ידי חוזה עבודה מותאם אישית.
לכן, חשוב מאוד ליצור חוזה עבודה עם כל עובד חדש. חוזה עבודה מותאם אישית יכול לעזור לך להגן על הזכויות שלך כמעסיק, וגם לחסוך ממך תביעות משפטיות וקנסות.

הפרשה לפנסיה וקופות הגמל, זכויות נוספות מכוח החוק.

כמעסיק, אתה מחויב על פי חוק להפריש לפנסיה ולקופות גמל לעובדיך. הפרשה לפנסיה וקופות גמל היא זכות חשובה לעובדים

בנוסף להפרשה לפנסיה וקופות גמל, ישנן זכויות נוספות שמוענקות לעובדים על פי חוק, כגון:

 • שכר מינימום
 • ימי חופשה
 • ימי מחלה
 • דמי הבראה
 • יום מנוחה שבועי
 • תשלום בגין שעות נוספות
 • דמי חגים

אם אינך בטוח מה מגיע לעובדים שלך ומתי יש להיוועץ מיידית עם עו"ד בענייני עבודה 

פיטורין שלא כדין

חובת שימוע לפני פיטורים

כמעסיק, אתה מחויב על פי חוק לקיים שימוע לעובד לפני פיטוריו. השימוע נועד לתת לעובד הזדמנות להשמיע את טענותיו בפני המעסיק ולנסות לשנות את החלטתו.

החוק מחייב את המעסיק להיות "פתוח בליבו" וקשוב לעובד במהלך השימוע. על המעסיק לשקול ברצינות את טענות העובד ולנסות למצוא פתרון שיהיה מקובל על שני הצדדים.

במידת האפשר, המעסיק צריך לתת לעובד הזדמנות נוספת לתקן את טעויותיו או לשפר את ביצועיו. זאת על מנת להימנע מפיטורין, שיכולים להיות קשים לעובד מבחינה כלכלית ורגשית.

יצויין כי גם במקרים קיצוניים בהם התנהלות העובד חמורה ואולי אף תצדיק שלילת פיצויי פיטורים, עדין חשוב לקיים שימוע – אם כי הדרישות לשימוע יהיו קלות יותר

עם זאת, ישנם מקרים חריגים שבהם המעסיק רשאי לפטר עובד ללא שימוע, למשל במקרים הבאים:

 • העובד ביצע עבירה חמורה, כגון גניבה, הטרדה מינית או אלימות פיזית.
 • העובד פוגע בנכסים של המעסיק או של עובד אחר.
 • העובד אינו כשיר לעבודה מסיבות בריאותיות.
 • העובד מבצע עבירה פלילית שקשורה לעבודתו.

חשוב לציין שבמקרים אלו, המעסיק עדיין צריך להודיע לעובד על פיטוריו בכתב, וכן לשלם לו פיצויי פיטורים בהתאם לחוק.

אי תשלום פיצויים בגין פיטורין על ידי המעסיק או בגין התפטרות העובד

החוק בישראל קובע כי עובד זכאי לפיצויי פיטורים אם עבד אצל המעסיק לפחות שנה אחת. גובה הפיצויים מחושב על בסיס השכר האחרון של העובד, חלקיות המשרה שלו וכן על בסיס שנות העבודה שלו אצל המעסיק.

אמנם, ישנם מקרים שבהם העובד שפוטר לא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים, אך ניתנה להם פרשנות מאד מצמצמת, ובכל מקרה של ספק לגבי זכותך כמעסיק לשלול פיצויי פיטורים מומלץ להתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה, ולא להסתפק במידע שמסר גורם שאינו מכיר את הפסיקה העדכנית בנושא.  שכן, חובת המעסיק לשלם פיצויי פיטורים היא חזקה, ורק במקרים חריגים ניתן לשלול את הפיצויים מהעובד.

חשוב לציין שעל פי החוק – ישנם מקרים בהם התפטרות של העובד תזכה אותו גם כן בפיצויי פיטורים.

איחור בתשלום פיצויי הפיטורים מהמועד הקבוע בחוק עלול להוות עילה לחייב בפיצויי הלנה, ועל כן יש להקדים התהליכים מיד בסמוך למועד בו הוחלט על סיום עבודת העובד.

מאז חויבו המעסיקים להפריש לעובדים לקרן פנסיה – הרי שרוב הסכום המהווה פיצויי פיטורים מופרש לקרן מראש.

 

האם אתם עומדים בפני פיטורי עובדים?

 פיטורים עובדים זהו תהליך קשה, גם מבחינה רגשית וגם מבחינה משפטית. חשוב לפטר עובדים בצורה נכונה כדי להימנע מתביעות משפטיות.

עו"ד בוטרמן, מומחה לדיני עבודה, תשמח לעזור להתמודד עם האתגר בצורה נכונה. 

בשיחת ייעוץ עם עו"ד בוטרמן, תקבלו את כל המידע שאתם צריכים כדי לפטר עובדים בצורה נכונה:

 • החוק בישראל בנושא פיטורים
 • הזכויות של העובד המועסק
 • הזכויות של המעסיק
 • הדרך הנכונה להודיע לעובד על הפיטורים
 • הדרך הנכונה להכין את מסמכי הפיטורים

 

שיחת ייעוץ עם עו"ד בוטרמן תעזור לכם להימנע מתביעות משפטיות, ותעזור לכם לפטר עובדים בצורה נכונה, גם לעובד וגם לעסק.

היכרות עם זכויות העובדים על מנת להימנע מתביעה משפטית

מידע זה נכתב על מנת לעזור לכם להבין האם יתקיימה הפרה של תנאים העסקה על חוק. גם אם לא התקיימה הפרה של תנאים אלו יתכן ועדין התקיימה הפרה של המעסיק ועל כן בכל מקרה אנו ממליצים להיוועץ עם עו"ד לענייני עבודה

העדרות מהעבודה המזכה בשכר

שכר המינימום לשעה לעובד במשרה מלאה הינו 29.12 ש"ח. שכר מינימום לעובד במשרה חלקית הינו 28.49 ש"ח. שעות העבודה החודשיות למשרה מלאה עומדות על 182 שעות חודשיות. 

פריילנס או שכיר?

יש להבהיר כי במשפט העבודה — לא ההסכם הוא הקובע את מעמדו של נותן השירות כעובד, אלא מהות היחסים בין הצדדים. אם בית הדין לעבודה ישתכנע כי למעשה מדובר בהתקשרות היוצרת יחסי עובד מעסיק בין הצדדים — הרי שהמעסיק יהיה מחוייב לשלם לנותן השירות בדיעבד את כל הזכויות שמגיעות לעובד מכוח החוק

חוזה העסקה

על פי דין על המעסיק לשלוח לעובד הודעה בכתב על תנאי העבודה. או במילים אחרות הסכם עבודה. על הסכם העבודה להכיל מספר פרטים בניהם: תנאי שכר, תנאי העסקה, ימי חופשה ומחלה וכו'. טיפ: חשוב מאוד לוודא שכל מה שנאמר והובטח בעל פה מופיע בחוז העסקה. 

שכר מינימום

שכר המינימום לשעה לעובד הינו 32.30 ש"ח. (נכון לאפריל 24)

חובות שיוויון

חובת המעסיק להפריש לקרן פנסיה וחלק מהביטוח לאומי. 

הפרשה לפנסיה וביטוח לאומי

חובת המעסיק להפריש לקרן פנסיה וחלק מהביטוח לאומי. 

שימוע לפני פיטורין

חשוב שכל שכיר ידע שאם המעסיק מחליט לפטר אותו ישנה דרך לעשות זאת. אם המעסיק אינו פועל על פי החוק העובד זכאי לפיצויים. על המעסיק לזמן את העובד לשימוע, על המעסיק ליידע את העובד סיבות השיבוע ולתת לו זמן להתכונן לשימוע. בזמן השיבוע חובת העמסיק לערוך פרוטוקול ולהקשיב לכל  טענות ותשובות העובד. על המעסיק לשקול את תשובות העובד לפני הוצאת מכתב פיטורים.

חוק שעות עבודה ומנוחה

שעות העבודה החודשיות למשרה מלאה עומדות על 182 שעות חודשיות. החוק מחייב את המעסיק לדרוש מהעובד דיווח מדויק של שעות העבודה היומיות שלו ואישור הממונה לאותו הדיווח. מעסיק שלא עומד בדרישות הללו חשוף לתביעה של העובד.

זכויות נוספות מכוח החוק

חובות השיוויון הנובעות מהוראות חוק ספציפיות כגון חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה וחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מגובלות, וכן מהוראות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, חלים גם על המעסיק הפרטי. מכוח חובה זו אסור לו שלא לקבל לעבודה משיקולים פסולים – כגון היותו הורה, גבר או אשה, מצב רפואי עמדה פוליטית וכד'

מאמרים אחרונים

מאמרים אחרונים בנושא דיני עבודה 

דילוג לתוכן